HÄLSINGLANDS AUKTIONSVERK

Nu pågår inlämning till vårkvalitetsauktion, 3-15:e maj

Sista dag för inlämning 2:a maj.

Just nu pågår inlämning till vårens kvalitetsauktion. Vi söker kvalitetsobjekt inom konst, allmoge, antikviteter och design. Tidigare samlade kvalitetsauktioner har resulterat i höga slutpriser med budgivare från hela världen.

Kontakta oss för kostnadsfri värdering och rådgivning inför auktionen.

info@halsinglandsauktionsverk.se

Ställ en fråga direkt i formuläret!

Auktioner

Måndag 12-17

Tisdag 12-17

Onsdag 12-17

Påskstängt 18/4

Rönningevägen 4 Hudiksvall

EN VIKTIG DEL AV VÅRT KULTURARV.

Levande & gemensamt.

PAUL ERIK BÄCKVALL (1810-1835)

Väggpendyl, Empire, Stockholm.

Urtavlan märkt PE Bäckvall, Stockholm. Paul Erik Bäckvall var urmakare i Stockholm, som erhöll burskap den 6:e november 1810 och omnämnes i Hallrättsberättelserna 1810-1835.
Skulpterat, bronserat och förgyllt fodral med rik dekor av bland annat flankerande ymnighetshorn. Krönt av stiliserade fåglar.

Njut av svenska och internationella mästare och finn nya fantastiska samlarföremål till hemmet!

ÄLSKAR DET SENASTE, DYRKAR DET EVIGA.

Frågor eller bara ett besök?

Rönningevägen 4 Hudiksvall

079 340 65 83